Iva Radošić (rođ.Milčić), magistra logopedije
Rođena 1988. godine u Zagrebu.
Već tijekom osnovnoškolskog obrazovanja pokazuje specifičan interes za govornu i pisanu riječ i za književno-dramsko-scenskim izražavanjem.
Upisuje Klasičnu gimnaziju u Zagrebu te s odličnim uspjehom maturira 2007.godine. Uz zahtjevan srednjoškolski program, nastavlja s ranije započetom glazbenom podukom te pohađa nastavu u dramskom učilištu Zagrebačkog kazališta mladih, gdje pohađa i radionice dramaturgije i govorne vježbe. Završava tečaj brzog čitanja i tehnika pamćenja.Tijekom srednje škole razvija ljubav prema klasičnim jezicima, filologiji i etimologiji.
Odlučuje se za dvopredmetni studij.
2010.godine završava studij Fonetike i Južnoslavenskih jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Tijekom studija upozanje se i zaljubljuje u lingvistiku i sve njezine grane, uči i istražuje. Posebni interes rađa se za retoriku, ortofoniju i fonetsku korekciju izgovora.
2012. godine diplomira na sveučilišnom studiju Logopedije, na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, pod mentorstvom prof.dr.sc. Jelene Kuvač Kraljević i prof.dr.sc. Marijana Palmovića na temu “Utjecaj prozodijskih obilježja na jezičnu obradu djece s posebnim jezičnim teškoćama”. Za vrijeme diplomskog studija uviđa prednost povezivanja znanja s područja logopedije, fonetike i lingvistike te nužnost multidisciplinarnog pristupa u rehabilitaciji i znanosti.
Tijekom studiranja stipendirana je od strane Sveučilišta u Zagrebu prema kriteriju izvrsnosti. Dobitnica je Nagrade za izvrsnost u studiju Filozofskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu.
Stručnu kliničku praksu odrađuje u Klinici za bolesti uha, nosa i grla i kirurgiju glave i vrata KBC Zagreb, gdje se upoznaje s principima rada u ranoj intervenciji kod kraniofacijalnih rascjepa, kao i s principima terapije glasa djece, odraslih i vokalnih profesionalaca.
2013. godine zapošljava se u OŠ Savski Gaj, a sljedeće godine polaže stručni ispit za logopeda-stručnog suradnika u školstvu.
2014. godine zapošljava se u Poliklinici SUVAG Zagreb u kompleksnom rehabilitacijskom programu Dječjeg vrtića Poliklinike SUVAG. Sljedeće godine polaže stručni ispit za logopeda-stručnog suradnika u predškolskom susutavu. Tijekom rada u kompleksnom rehabilitacijskom programu radi s djecom s većim odstupanjima u komunikacijsko-jezično-govornom razvoju i/ili oštećenjima sluha niže kronološke dobi. Prepoznaje da je za uspješnu rehabilitaciju prvenstveno potrebno ostvariti istinski kontakt s djetetom, a to je moguće jedino kroz igru, i to igru prostorom, zvukom, vremenom i afektom. Upotrebljava svoje ranije stečene dramske, literarne i glazbene vještine te ih, u poticajnom okruženju, uključuje u terapiju. Kroz svakodnevni rad, od mentora i stručnog kolektiva uči o primjeni verbotonalne metode, o postupcima i važnosti dramatizacije, fonetske ritmike, stimulacije glazbom i polisenzorike u rehabilitaciji.
Pohađa VT-seminar - program stručnog usavršavanja za poslove stručnjaka za rad s osobama oštećena sluha i/ili govora primjenom Verbotonalne metode (160 sati) i polaže završni ispit s odličnim uspjehom.
Honorarno se uključuje u rad Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu gdje kroz projekt „Dobar start za sve: stručna potpora ugroženom djetetu rane dobi i njegovom okruženju“ pruža uslugu patronaže.
Od 2017. godine radi u Logopedskoj službi za dijagnostiku i terapiju Poliklinike SUVAG Zagreb, gdje dio ambulantnog rada odrađuje na Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata pri KBC Sestre Milosrdnice. Kao dio fonijatrijskog tima, provodi postupke dijagnostike i terapije s djecom i odraslima s poremećajima glasa i gutanja, kao i s osobama s kraniofacijalnim poremećajima. Brojnim tečajevima usavršava se za rad u području orofacijalne miofunkcionalne terapije, rehabilitacije disanja, govora, glasa, gutanja. U ambulantnome radu i dalje radi s djecom s jezično-govornim teškoćama, poremećajima čitanja i pisanja i sl. 2019.godine u Hamburgu, pri Deutsche Stimmklinik završava tečaj Osteopatskog pristupa rehabilitaciji poremećaja glasa i gutanja pod mentorstvom priznatog osteopata, Jacoba Liebermana. Završava različite tečajeve rehabilitacije primjenom Talk Tools alata. Educira se za primjenu standardiziranih testova za logopedsku dijagnostiku (PredČiP, NRDLS-HR, TROG-2:HR, CAT-HR).
Aktivno sudjeluje i izlaže na konferencijama, simpozijima i stručnim skupovima u Hrvatskoj i šire, izdaje znanstveno-istraživačke radove.
U slobodno vrijeme, od 2018., s kolegicom Sarom Dragčević Kozjak, mag.praesc.educ., vodi stranicu Razvojne igre za predškolsku djecu (www.razvojne.org) gdje volonterski pruža razvojnu podršku roditeljima predškolske djece. Od 2019.godine volonterski piše za besplatan časopis Osmijeh, svojim člancima nudeći smjernice i podršku ranome razvoju. Piše i za brojne portale i časopise, poput “Mame i Bebe”, “Doktor u kući”, “Gloria” i sl. 2020. godine s kolegicama izdaje priručnik “Igra je hrana za mozak”, a 2022.godine priručnik “Razvojne igre za bebe”.
2022. godine vraća se svojim korijenima i zajedno s obitelji seli u Slavoniju. Potaknuta zatečenim stanjem iznimne deficitarnosti dostupnosti logopedske usluge, a istovremeno manjka radnih mjesta, odlučuje se za osnivanje privatnog logopedskog centra kao mjesta koje nudi kompletnu, kvalitetnu i pravovremenu logopedsku uslugu. Tako nastaje Logopedski centar Malik j.d.o.o.
U slobodno vrijeme bavi se izradom didaktičkog i rehabilitacijskog materijala, izrađuje rukotvorine i piše poeziju.
Udana je i majka dvoje djece.
Monika Karlović Hajdinović, magistra logopedije
Rođena 1996. godine u Novoj Gradiški.
2010. godine upisuje Ekonomsku školu Novska te ostaje s obitelji u gradu u kojem je
odrasla. Tijekom mladih dana volontira u Pučkom otvorenom učilištu Novska na
dramskim radionicama koje su se održavale za djecu predškolske dobi. Nakon
završene srednje škole s odličnim uspjehom upisuje studij logopedije na Filozofskom
fakultetu u Mostaru.
Tijekom studiranja nastavlja volontirati na dramskim radionicama, ali i započinje
volonterski rad u Crvenom križu Novska pod mentorstvom logopedinje Valentina
Kolek Dragić, specijalista rane intervencije. Na diplomskom studiju zapošljava se
preko student servisa u Crvenom križu, te se polako vraća svojoj obitelji u Novsku.
Tijekom diplomskog studija posebno se zalaže i iskazuje interes za rad s djecom koja
imaju teškoće u socijalnoj komunikaciji.
Rad u Crvenom križu iskoristila je te prenesla i na svoj diplomski rad gdje je pratila te
provodila terapiju više mjeseci s dječakom s poremećajem iz spektra autizma. 2021.
godine diplomira na sveučilišnom studiju Logopedije, pod mentorstvom doc.dr.sc.
Jasmine Ivšac Pavliša na temu “Učinkovitost logopedskog rada u području
komunikacijskog i jezičnog razvoja kod dječaka s poremećajem iz spektra autizma”.
Nakon završenog diplomskog studija nostrificira diplomu i zapošljava se u Dječjem vrtiću Radost Novska
na mjestu stručnog suradnika logopeda. Dio je stručnog tima kojeg čine ravnatelj,
pedagog te zdravstveni voditelj. Nakon odrađenog pripravništva 2023. godine polaže
stručni ispit za logopeda – stručnog suradnika u predškolskom sustavu.
Tijekom rada u Dječjem vrtiću Radost Novska prolazi nekoliko edukacija (Poticanje
pažnje i koncentracije kod djece predškolske dobi, Nepoželjna ponašanja u
predškolskoj dobi, Dijete s teškoćama socijalne komunikacije u vrtiću). Nakon dvije
godine rada u vrtiću odlučuje se za rad u privatnom logopedskom centru Malik
j.d.o.o.
Nedugo nakon početka rada u logopedskom centru Malik prolazi edukaciju Selektivni
mutizam u dječjoj dobi – procjena i podrška u organizaciji Centra za cjeloživotno
učenje Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta Zagreb. Tijekom rada u centru
prepoznaje važnost slijeđenja djetetovog interesa te ostvarivanja i uspostavljanje
emocionalnog odnosa s djetetom. U srpnju 2024. godine završava prvi stupanj
Floortime terapije pri International DIR Institute te primjenjuje svoje znanje i vještine direktno u terapiji s
djecom, posebno u terapiji kod djece s teškoćama socijalne komunikacije. Educira se
za primjenu standardiziranih testova za logopedsku procjenu (PredČiP, TROG-2:HR).
U slobodno vrijeme bavi se izradom didaktičkog i rehabilitacijskog materijala, izradom
dekorativnog materijala za razne proslave.
Udana je.