Logopedska dijagnostika

Kvalitetna logopedska dijagnostika temelj je kvalitetne logopedske terapije.

U našem centru logopedska dijagnostika djece prvodi se u dva ili više susreta, ovisno o mogućnosti i potrebama djeteta.

Prvi susret osnosi se na inicijalni razgovor gdje se upoznavanjem, uzimanjem anamneze i pregledom dosadašnje prikupljene dokumentacije određuje daljnji tijek dijagnostike. Inicijalni razgovor provodi se uglavnom bez prisutnosti djeteta (osim ako odlučimo započeti proces dijagnostike već na prvom susretu) te je na njega potrebno ponijeti cjelokupnu dosadašnju djetetovu medicinsku dokumentaciju. Na inicijalnome razgovoru se upoznajemo te dobivate dovoljno vremena da na miru i opširno objasnite Vašu potrebu za logopedom, bilo da se odnosi na potrebu za savjetovanjem, dijagnostikom ili terapijom. Na inicijalnome razgovoru uzima se anamneza i pregledava dosadašnja prikupljena dokumentacija te se određuje potreba za daljnjim logopedskim postupcima - dijagnostika i/ili uključivanje u terapiju i/ili savjetovanje. Stoga je važno sa sobom ponijeti svu dosad prikupljenu dokumentaciju koja bi bila važna za razumijevanje teškoće. Za inicijalni razgovor nije potrebno obavljati nove preglede, već se dokumentacija odnosi samo na dosad obavljene preglede.

Dokumentacija za dijete: otpusno pismo iz rodilišta, nalazi logopeda, nalazi edukacijskog rehabilitatora, nalazi pedijatra, nalazi neuropedijatra ili neurologa, nalazi fizijatra, nalazi otorinolaringologa, nalazi pretraga sluha, nalazi psihologa, nalazi psihijatra, nalazi ortodonta, mišljenja stručnoga tima dječjeg vrtića ili škole, otpusna pisma nakon hospitalizacija ili operacija i sl.

Dokumentacija za odrasle: nalaz fonijatra, audiologa ili otorinolaringologa, nalaz neurologa, otpusno pismo nakon hospitalizacija ili operacija te nalazi s kontrola, nalaz endokrinologa, nalaz fizijatra, nalaz psihologa, nalaz psihijatra i sl.

Na istom ili idućem susretu provodi se logopedska dijagnostika uz opservaciju i provođenje standardiziranih testova i ostalih dijagnostičkih materijala. Ukoliko je potrebno, testiranje je moguće provesti u više dolazaka, sve prema individualnim potrebama i mogućnostima.

Za odrasle pacijente, logopedska dijagnostika uglavnom se obavlja se u jednom susretu gdje se nakon inicijalnog razgovora i pregleda donesene medicinske dokumentacije odmah provode dijagnostički testovi. Ukoliko pacijent brzo dolazi do zamora ili ima neku drugu individualnu potrebu, dijagnostiku je moguće obaviti u više dolazaka.

Nakon provedene dijagnostike logoped prikuplja dobivene rezultate, tumači rezultate testova i sastavlja logopedski nalaz. Za formiranje i izdavanje nalaza uglavnom je potrebno nekoliko dana. Nalaz sadrži anamnezu, rezultate opservacije i dijagnostičkih testova, tumačenje rezultata, dijagnozu i mišljenje te preporuku. Nalaz je moguće dobiti poštom ili osobnim dolaskom u naš centar, a po napisanom nalazu preporuka je rezervirati termin logopedskog savjetovanja kako bi se nalaz rastumačio i kako bi se odredili daljnji terapijsko-opservacijski postupci.

Korisnicima logopedske terapije preporuka je ponoviti logopedsku dijagnostiku nakon godine dana.

Logopedska dijagnostika uglavnom traje 90 minuta. Ukoliko je proces dijagnostike potrebno produžiti na više dolazaka, ti se dolasci dodatno ne naplaćuju.